برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

قابلیت ECG برای کاربران Fitbit Sense در دسترس قرار گرفت

چندی پیش کمپانی فیت بیت از دو ساعت هوشمند و یک مچ بند ردیاب سلامت رونمایی کرد. در این مراسم Fitbit Sense به عنوان پرچم‌دار جدید این شرکت با قابلیت‌های کاربردی جذاب معرفی گردید که پیش‌تر در فری ست به طور کامل مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در مطلب پیشین مربوط به ساعت هوشمند فیت بیت سنس پیشین گفته شد که این کمپانی قابلیت ECG را در فیت بیت سنس تعبیه کرده ولی کاربران باید تا اواسط اکتبر سال جاری منتظر تائید این ویژگی از سوی سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) باشند. اما در تاریخ 9 اکتبر یعنی چند روز قبل از تاریخ وعده داده‌شده، قابلیت ECG برای کاربران Fitbit Sense که همان ثبت نوار قلب و گزارش موارد مشکوک قلبی است، در دسترس کاربران قرار گرفته‌است. البته ناگفته نماند که این قابلیت اکنون تنها در آمریکا، بریتانیا و بعضی کشورهای اروپایی فعال است.

قابلیت-ecg-برای-کاربران-fitbit-sense

اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که Fitbit Sense ثبت نوار قلب توسط این ساعت هوشمند تا چه حد قابل اطمینان است؟ در پاسخ باید گفت که کمپانی Fitbit قابلیت ECG را طی چندین مطالعه محلی در سراسر جهان آزمایش و در نهایت آن را تائید و در فیت بیت سنس تعبیه نموده‌است. طبق اعلام این شرکت، در مطالعات انجام شده این ساعت هوشمند قادر بوده در98/7 درصد موارد Afib یا همان بی نظمی ضربان قلب که اصطلاحا آریتمی قلبی نامیده می‌شود را به درستی تشخیص داده و گزارش دهد. همچنین در رابطه با شرکت کنندگانی که ریتم سینوسی طبیعی داشته‌اند، توانسته در 100% موارد درست عمل کند. این نتایج بسیار فوق العاده هستند اما اگر شما به عنوان کاربر Fitbit Sense عارضه قلبی دارید به داده‌های ساعت اعتماد نکنید و درصورت مشاهده موارد مشکوک سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

چگونه قابلیت ECG را دریافت کنیم؟

فیت بیت ادعا کرده که قابلیت ECG برای کاربران Fitbit Sense بسیار کاربردی است به شرطی که پیش از استفاده، کاربران باید مقدمه ای مختصر در رابطه با ارزیابی ریتم قلبی انجام دهند. در واقع برای این کار، باید ابتدا در بخش ارزیابی‌ها و گزارش‌ها که در اپلیکیشن Fitbit قرار دارند، دسترسی پیدا کنید و در آنجا آیتم‌های مربوط به این قابلیت را فعال و بعضی آیتم‌ها را رد کنید. سپس برنامه ECG را دریافت و می‌توانید روی ساعت فیت بیت سنس خود از آن استفاده کنید. توجه کنید که ممکن است بارگیری بصورت خودکار صورت نگیرد که در این صورت باید از اپلیکیشن Fitbit اقدام به دریافت ECG نمایید.

نحوه استفاده درست از قابلیت ECG برای کاربران Fitbit Sense

برای اندازه‌گیری دقیق و ثبت نوار قلب خود، روی یک صندلی به حالت سکون بنشینید و بند ساعت را روی مچ دست خود محکم ببنید. سپس به مدت 30 ثانیه انگشت شصت و اشاره خود را در گوشه‌های پایین سمت چپ و بالا سمت راست قرار دهید. در نتیجه بعد از این 30 ثانیه سه حالت ممکن است رخ دهد؛ ریتم سینوسی طبیعی، فیبریلاسیون دهلیزی که همان ضربان نامنظم قلب است و در حالت سوم بی‌نتیجه. فیت بیت می‌گوید اگر حالت بی‌نتیجه نمایش داده‌شود، در واقع ضربان قلب کاربر یا زیر 50 bpm بوده و یا بالاتر از 120 bpm که می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله حرکت بیش از حد در حین تست، شل بستن بند‌های ساعت و اثرات داروهای مختلف اتفاق بیفتد.

قابلیت-ecg-برای-کاربران-fitbit-sense

یکی از اهدافی که فیت بیت با ارائه این قابلیت دنبال می‌کند، این است که کاربر بتواند نتایج نوار قلب خود را دریافت و با پزشک یا مراکز پزشکی درمیان بگذارد. برای این کار کاربر می‌تواند با مراجعه به بخش ارزیابی و گزارش در اپلیکیشن Fitbit نسخه PDF نوار قلب خود را دریافت کند و درصورت مشاهده مورد مشکوک به پزشک خود اطلاع دهد. اما فیت بیت صراحتا از خود سلب مسئولیت نموده و گفته است کسانی که مشکل قلبی دارند نباید تنها متکی به فیت بیت سنس باشند و بهترین مرجع برای این افراد پزشک می‌باشد.